Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 246 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Chodnikowa jazda rowerem.

poniedziałek, 01 lipca 2013 22:13

Jadę sobie spokojnie rowerem chodniku. Roskoszuję się jego sporą szerokością i całkowitym brakiem pieszych, a tu nagle samochód z podwórka wyjeżdża prosto pod koła mojego rumaka.

Czmychnęłam w ostatniej chwili...


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Wiedza o człowieku starożytnego Egiptu.

środa, 08 sierpnia 2012 22:59


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

Rozstrzygająca decyzja Władcy Krainy Podziemi.

wtorek, 05 czerwca 2012 22:58

Za sprawą Izydy, haniebna próba Seta oskarżenia Horusa o gwałt na nim została ujawniona, a Horus został w pełni oczysczony z niesłusznych zarzutów.

Nieustępliwy Set nie dawał jednak za wygraną. Nie zdając sobie sprawy z tego jak bardzo się ośmiesza, zaproponował rywalowi współzawodnictwo.

 

Oboje mieli wybudować statki z kamienia by ścigać się między sobą.

 

Horus chytrze zbudował statek z z sosnowego drewna, pokrytego wapienną zaprawą., by wyglądał jak kamienny.

 

Gdy Set zobaczył unoszący  się na wodzie statek Horusa, ściął jego wierzchołek nadając mu kształt łodzi długiej na 138 łokci (nieco ponad 70m). 

Tymczasem na oczach zgromadzonych bogów łódź  Seta zaczęła tonąć. Nie posiadając się z wściekłości Set zamienił się w hipopotama  i  rozstrzaskał łódź rywala.

Rozgniewany Horus schwycił za broń aby zabić swojego wroga. Na szczęście, przed morderczym czynem powstrzymali go bogowie.

 

Zrozpaczony Horus pożeglował do sanktuarium kultu Neti  w Sais aby tam wylać swoje żale:

dlaczego po tylu wyrokach na jego korzyść, wciąż nie objął prawnie mu należnego dziedzictwa.

 

Tymczasem Tot nakłonił Re do napisania listu do Ozyrysa w Krainie Podziemnej. Obdarzono go w nim  pełną królewską tytulaturą, zawierającą chwałę jego potęgi.

 

 

Odpowiedź Ozyrysa dot. rozstrzygnięcia sporu między Horusem i Setem była zdecydowana. Przede wszystkim podkreślił w niej swoją rolę jako sprawcy siły bogów. Zyskali ją dzięki spożywaniu pszenicy i jęczmienia i dlatego nie powinni byli wydziedziczać jego syna Horusa.

 

Ogarnięty złością Re zripostował, że  pszenica i jęczmień zawsze były niezależne od jego istnienia.

 

Odpowiedź z zaświatów przyszła szybko i wypełniona była groźbami: Ozyrys wskazał, na krwiożerczych wysłanników, którzy zgodnie z jego rozkazami, nie lękając się bogów ani bogiń byli gotowi przynieść mu serce każdego złoczyńcy.

 

Zagroził również, że gwiazdy na niebie, bogowie i  ludzie wszyscy spadną do Zachodniego Widnokręgu czyli królestwa Ozyrysa.

 

Po spokojnym rozważeniu tych faktów, trybunał bogów jednomyślnie przyznał rację Horusowi i przywrócił mu tron ojca.

 

Na Seta czekało upokorzenie. Jako więzień Izydy został przyprowadzony przed oblicze bogów  i musiał zrzec się pretensji do królewskiego tronu raz na zawsze.

 

Re, który wciąż darzył Seta specjalnymi względami, oznajmił, że odtąd będzie on towarzyszył mu na niebie, a jego głos stanie się grzmotem w niebiosach.

 

Koniec.

 

Na podstawie  książki  "Mity egipskie".


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Spór o tron Egiptu - cz. V. Gwałt w domu Seta.

środa, 30 maja 2012 21:45

 

 

Bóg Słońca Re, zirytowany niekończącym się sporem o tron Egiptu między Setem a Horusem nakazał im pogodzenie się ponieważ wszyscy mieli już  dosyć ich niekończących się waśni.

 

Set z pokorą  zaakceptował zgodę i dla jej przypieczętowania zaprosił Horusa  do swojego domu na ucztę.  Intencje jego nie były jednak czyste. Miał zamiar zgwałcić swojego gościa. Nie przewidział jednak jego sprytu. Napadnięty przez Seta Horus włożył rękę między uda gwałciciela i chwycił jego nasienie.

 

Po fatalnej uczcie, Horus spotkał się z matką. Opowiadając jej o całym wydarzeniu wyciągnął ku niej  rękę wypełnioną spermą Seta. Izyda przepełniona zrgrozą, na widok skalanej dłoni syna, odcięła ją i wrzuciła do wody, na jej miejsce wstawiając nową rękę.

Następnie  zaczęła obmyślać podstęp, jak wykorzystać niegodziwość Horusa przeciwko niemu samemu.

 

Wiedziała, że ulubionym warzywem Seta była sałata. Niewiele się zastanawiając, za pomocą wonnych maści doprowadziła członek Horusa do wzwodu, schowała jego nasienie w dzbanie, i udała się z nim do ogrodu. Tam, spermą nasmarowała  liście sałaty. Ledwie opuściła ogród, gdy pojawił się Set i niczego nie podejrzewając skosztować swoje ulubione warzywo.

 

Był bardzo z siebie zadowolony. Nie wątpiąc, że jego najnowszy plan ośmieszenia Horusa przed bogami  zostanie zakończony sukcesem, oskarżył go w sądzie, że został  przez niego zgwałcony. Oburzeni bogowie splunęli z pogardą Horusowi pod nogi. Ten jednak nie poddał się. Roześmiał im się w twarz  i oskarżając Seta o kłamstwo zaproponował aby nasienie każdego z nich było przywołane, w celu ustalenia, gdzie się znajduje.

 

Tot kładąc rękę na ramieniu Horusa, przywołał nasienie Seta by się objawiło. Ku zaskoczeniu wszystkich nie wyłoniło się ono z Horusa lecz z wód na bagnach. 

 

Następnie trzymając za ramę Seta, przywołał nasienie Horusa. Jakież było zdumienie bogów, gdy wyłoniło się ono nad głową Seta niczym tarcza słoneczna.

 

Pomimo takiego pohańbienia, Set nie dał za wygraną!!!!

 

Zaproponował współzawodnictwo, którego pomysł zdawał się jeszcze bardziej go ośmieszyć... .

 

 

Cdn.

 

 

* Na podst. książki "Mity egipskie"  George Hart 

 

 

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (21) | dodaj komentarz

Spó o tron Egiptu - cz. IV. Pojedynek.

poniedziałek, 14 maja 2012 14:58

Bogowie odetchnęli z ulgą,  gdy spór o tron Egiptu pomiędzy Setem a Horusem został zakończony werdyktem na rzecz prawowitego spadkobiercy, Horusa.

 

Można więc sobie wyobrazić, jak ogromne było ich poirytowanie, gdy jego wykonanie, zostało  opóźnione skutecznym  wezwaniem ze strony Seta by spór  rozstrzygnąć w walce.

 

 

Zaproponował on aby oboje zamienili się w hipopotamów i wytrwali pod wodą trzy miesiące. Ten, kto wynurzyłby  się na jej powierzchnię  przed terminem miał utracić prawo do tronu

Horus  wyraził zgodę i oboje zeszli pod wodę.

 

Izyda wyczuła złe intencje Seta  i postanowiła przeszkodzić rywalizacji.

Wykonanym przez siebie miedzianym harpunem rzuciła w miejsce, gdzie oboje się zanurzyli. Niestety, jej pierwszy rzut okazał się  bardzo nieszczęśliwy. Harpun ranił Horusa.  Izyda, usunęła go  z ciała skarżącego się  syna i wykonała ponowny rzut. Tymrazem  harpun celnie utkwił w ciele Seta. Błagając o darowanie życie, Set powołał się  na braterstwo krwi z Izydą  (byli rodzeństwem)  sprawiając, że ta łagodniejąc usunęła harpun z ciała swojego brata.

 

 

Czyn Izydy tak dalece rozwścieczył Horusa, że wyłoniwszy się z wody odciął swojej matce głowę i zaniósł ją   w pustynne góry.  Ciało Izydy, natomiast, zamieniło się w krzemienny posąg.

 

Zainteresowany posągiem bez głowy Re, zapytał Tota  kogo on przedstawia.  Po usłyszaniu całej historii, bóg Słońca  wpadł w gniew tak ogromny, że postanowił ukarać sprawcę tak haniebnego i okrutnego czynu. Wydał rozkaz aby przeszukać całą pustynię i nie wracać  bez zbrodniarza.

 

Tymczasem, niczego nie spodziewający się Horus  odpoczywał pod drzewem w oazie na zachodniej pustyni. Tam  odnalazł go Set. Rzucił się na rywala, wyłupił mu oczy a następnie zakopał  na pustyni. Nie spodziewał się, że  zamienią  się one w dwa kwiaty lotosu.

 

Pewny, że raz na zawsze pozbył się rywala,  wrócił do Re nie przyznając się, że kiedykolwiek go widział. .

 

W tym czasie, naprzeciw zrozpaczonego Horusa wyszła bogini Hathor. Stosując magię przywróciła mu wzrok, obmywając  oczy mlekiem gazeli. 

 

Re,  dowiedziawszy się o tym,  przywołał do siebie dwóch rywali  i nakazał im przerwać spór, który stał się już dla wszystkich nie do zniesienia.

W odpowiedzi, Set, arcyoszust,  wspaniałomyślnie  postanowił  przypieczętować zgodę zaproszeniem Horusa na ucztę w swoim domu.  

 

 

c.d.n.

 

 

 

 

* na podstawie książki  "Mity egipskie",  George Hart.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

sobota, 24 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  0  

O moim bloogu

Spojrzałam w górę na mury kamienic mojego miasta i zobaczyłam cyrkiel, węgielnicę i słońce. Odnalazłam też bóstwa Horus i Izydę - boskie małżeństwo. Zrozumiałam, że miasto zostało oddane w ich opiekę....

więcej...

Spojrzałam w górę na mury kamienic mojego miasta i zobaczyłam cyrkiel, węgielnicę i słońce. Odnalazłam też bóstwa Horus i Izydę - boskie małżeństwo. Zrozumiałam, że miasto zostało oddane w ich opiekę. Również w ich opiekę oddaję mój blog traktujący o akcie tworzenia światów, bogów, ludzi i o wielkich legendach.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 22615

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl